Rebellions are built on hope

Season 3 Celebration Tournament Results

Held on May 16th, 2020, the Season 3 Celebration Tournament featured 14 players in a 4-round Swiss pairings format. The Top 4 players after Swiss rounds will be playing single-elimination matches until a champion is crowned. See the Event Outline for more details about this event.

Faction Breakdown: 7 Rebel, 4 Imperial, 3 Mercenary

Results of Swiss Rounds

  1. Derek Martens – IACP Steering Committee Member
    • Imperial: SC2-M Repulsor Tank, Sentry Droid (Elite), 2x Jet Trooper (Elite), 2x Imperial Officer (Regular), Imperial Retrofitting, Zillo Technique, Rule By Fear, Scavenged Weaponry
    • 3 wins, 1 loss
  2. Tyler Peterson
    • Mercenary: Boba Fett, Weequay Pirate (Elite), Greedo, Hera Syndulla, Jawa Scavenger (Elite), R2-D2, Gideon Argus, C-3P0, Temporary Alliance
    • 3 wins, 1 loss
  3. Tuukka
    • Rebel: Diala Passil, Ezra Bridger, Ahsoka Tano, Hondo Ohnaka, Saska Teft, R2-D2, Gideon Argus, C-3P0, Heroic Effort
    • 3 wins, 1 loss
  4. Ryan Janway
    • Rebel: Diala Passil, Ahsoka Tano, Kanan Jarrus, Ezra Bridger, Yoda, R2-D2, C-3P0, Doubt, Balance of the Force, Heroic Effort
    • 3 wins, 1 loss
  5. Frankum
    • Rebel: Chewbacca + Wookiee Avenger, Han Solo + Rogue Smuggler, Leia Organa, Luke Skywalker (Hero of the Rebellion), R2-D2, C-3P0, Heroic Effort
    • 3 wins, 1 loss
  6. Trevor Payton
    • Imperial: Boba Fett, 2x Jet Trooper (Elite), Thrawn, 2x Imperial Officer (Regular), Temporary Alliance, Zillo Technique, Rule by Fear, Advanced Com Systems
    • 2 wins, 2 losses
  7. Isaac Cajo – IACP Steering Committee Member
    • Imperial: Royal Guard Champion, Royal Guard (Elite), Emperor Palpatine, Ugnaught Tinkerer (Regular), 3x Imperial Officer (Regular), Zillo Technique, Temporary Alliance, Extra Armor, Rule By Fear
    • 2 wins, 2 losses
  8. Luke M
    • Rebel: Luke Skywalker (Hero of the Rebellion), Obi-Wan Kenobi, Jyn Odan, Ko-Tun Feralo, Alliance Ranger (Elite), Gideon Argus
    • 2 wins, 2 losses
  9. Kyle (Decrepitcaesar)
    • Mercenary: 2x Loth-Cat (Elite), 2x Nexu (Elite), Greedo, Clawdite Shapeshifter (Regular), R2-D2, Java Scavenger (Elite), Beast Tamer, Devious Scheme
    • 2 wins, 2 losses
  10. Aidan S
    • Rebel: Diala Passil, Ahsoka Tano, Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker (Hero of the Rebellion), Yoda, R2-D2, C-3P0, Alliance Smuggler (Regular)
    • 2 wins, 2 losses
  11. Gil Alves
    • Imperial: Sentry Droid (Elite), Scout Trooper (Elite), Kayn Somos, Thrawn, Death Trooper (Elite), Death Trooper (Regular), Zillo Technique, Rule By Fear, Doubt, Advanced Com Systems
    • 1 win, 3 losses
  12. Snuffers
    • Mercenary: IG-88 + Focused on the Kill, Biv Bodhrik, 2x Trandoshan Hunter (Regular), R2-D2, Temporary Alliance, Under Duress
    • 1 win, 3 losses
  13. Emilio Romero
    • Rebel: Luke Skywalker (Jedi Knight), Biv Bodhrik, Ahsoka Tano, Hera Syndulla, Yoda, R2-D2, C-3P0, Balance of the Force, Heroic Effort
    • 1 win, 3 losses
  14. WildeSilas
    • Rebel: Alliance Ranger (Elite), Ahsoka Tano, Obi-Wan Kenobi, Sabine Wren, Yoda, Alliance Smuggler, Doubt
    • 0 wins, 4 losses

Results of Top Cut Rounds

The elimination rounds are played on or after May 16th based on a schedule set by the players.

Semi-Final: Ryan Janway defeats Derek Martens

Semi-Final: Tuukka defeats Tyler Peterson

Final: Ryan Janway defeats Tuukka

Congrats to Ryan Janeway, our champion!

Leave a Reply